Vücut Tiplerine Göre Zayıflama

Mezoterapi, bölgesel zayıflamada da yaygın olarak kullanılıyor. Bacak, kol ve karın bölgesinde uygulanan mezoterapi de sekiz seansta bir veya iki beden incelme hedefleniyor. Bu yöntemde amaç; sorunlu bölgeye küçük dozda ilaç enjekte ederek yağ hücrelerini azaltmak. Cilt altı bağ dokusuna enjekte edilen ilaç sayesinde, dolaşım düzeliyor ve lenfatik sistem canlanıyor. Böylece cilt altında birikerek yağ hücreleri sıkıştıran, dolaşım ve metabolizmayı bozan birikmiş atık sıvıların vücuttan atılması sağlanıyor. Beslenme düzenine dikkat edilmesi ve düzenli olarak egzersiz yapılması mezoterapinin başarısını artırıyor.

binici pantolonu tipi:

Genelde 4 ile 9 kg arasında fazlalıkları vardır. Kalça yanlarında çıkıntıları oluşmuştur. Tedavilerinde uygun kavitasyon ,kavitasyonel ultraporasyon, mezoterapi ve liposuction iğnesi diye de tabir edilen lipoliz tedavisi bu tipler için oldukça uygun olmaktadır.

üst taraf kiloları:

Üst taraf kiloları göbek ve üstünde yağlanma ile kendini gösteren tiptir. Bacaklar normaldir ve erkeklerde oldukça sık görülür. Hanımlarda da orta sıklıkta görülür. Genetik sebepler dışında bazı hormonal sebeplerde bu tip yağlanmaya yol açabilir. Kortizon grubu hormonlar özellikle üst taraf kilolarına sebep olur ve bu bölgelerde yağlanma yaparlar. Bu tip insanlarda damar sertliği, yüksek tansiyon ve kalp damar hastalığı riski vardır. Bu nedenle diyet uygulamasında iyi kolesterolü yükseltici ve kötü kolesterolü düşürücü diyet programı seçmek gerekir. Tedavi programlarında kavitasyon,kavitasyonel ultraporasyon ve mezoterapi uygulamaları ile bazı durumlarda lipoliz tedavileri uygulanmaktadır.

dolaşım tipi alt taraf:

Bu tip kilolar veya hidrolipodistrofilerin özelliği uyluklardan ayak bileklerine kadar yaygın olmasıdır. Diğer tiplerden ayırıcı tanısında ayak bilekleri ile diz arasındaki bölgede kalınlık şişlik veya hidrolipodistrofi bulunmasıdır. Orta yaşlar veya ileri yaşlarda daha sık görülmekle beraber genç yaşlardada görülebilmektedir. 5-10 kilo arası fazlalıkları olabilir. Bu tip hidrolipodistofiler diğer alt taraf hidrolipodistrofileri ve kiloları gibi normal zayıflama incelme programlarına az yanıt verir. Defalarca çeşitli yöntemler ile zayıflamasına rağmen alt taraflarından yeterince incelemeyen hanımlar ne yazık ki bu durumu kabullenirler. Aslında bu bölgedeki mikro dolaşım bozukluklarını düzeltecek mezoterapi ve elektroterapi bazen uygun lenf drenaj programlarını içeren vakum refleksoterapi,endolift (kavitasyonel ultraporasyon+endolift)tedavileri ile problemler başarıyla çözülüp hem tedavi hem de istenen incelme sağlanabilir.

orta alt taraf tipi kilolar veya hidrolipodistrofiler:

Bu tiplerin bir kısmı hiperlordoz (omurga duruş bozukluğu) şekil bozukluğuna sahiptir. Venöz ve lenfatik tip dolaşım bozuklukları hafiftir. Selülitler ön plandadır. Asıl adı hidrolipodistrofi olan ancak alışılageldiği gibi -yanlış olarak- selülit denilen problem veya hastalık öncelikle mikdaraşımsal bozukluklara bağlı olarak oluşur. Selülit oluşumu mekanizmasını daha iyi açıklayabilmek için cilt ve altının bazı anotomik özelliklerini gözden geçirmek gerekir. Cildin en üst tabakası ‘Epidermis’ adını alır ve 0.2 mm.’den incedir. Epidermis altındaki katman olan ‘Dermis’ katmanı ise 4 mm. kalınlığında olup konnektif ağı oluşturur ve cildin yenilenmesi veya kırışmasından sorumu olan fibroblast adlı hücreler bu katmanda yer alırlar. Daha aşağıda ise yağ dokusunun yoğun olduğu cilt altı dokusu vardır. Esasen bizim hidrolipodistrofi veya selülit dediğimiz problem veya hastalık bu cilt altı yağ dokusunun hastalığıdır. Kan sirkülasyon sistemi ve lenfatik atılım birçok faktörlerle düzenlenir. Öncelikle yukarda bahsettiğimiz katmanların yıkanmasını sağlayan karışık bir damarsal ağ vardır. Bu karışık damarsal yapının başardığı yıkama sistemi iki önemli fonksiyona sahiptir. Metabolizmanın önemli gereksinimlerini sağlar ve vücut sıcaklığının düzenlenmesinden sorumludur. Kan sirkülasyon sistemi ve lenfatik akımın düzenlenmesinde hormonal seviyenin rolü progesteron ve folikülin hormonları arasındaki denge sıvı atılımı ve tutulumunu sağlamaktadır. Hormonal dengesizlik durumunda hücreler arası sıvı üretiminde önemli ölçüde dengesizlikler oluşur. Mikrolaşımsal yetmezlik ise yağ hücrelerinin normal işleyişini bozarak aşırı miktarda yağ oluşmasına yağ hücrelerinin büyümesine neden olur. Hücreler arası aralıkta sıvı birikmesi ve yağ hücrelerindeki lipidler zorlu bir döngü başlatırlar ve birikmiş sıvı basıncı ve lenfatik sistem basıncı ile yağ hücrelerinde değişiklikler oluşur. YAĞ HÜCRELERİ AŞIRI YAĞ İÇERİKLERİ İLE ŞİŞERLER ve adeta kilitli kalarak şişlikler oluşmasına neden olurlar. BUNUN SONUCUNDA SELÜLİTİN MEŞHUR PORTAKAL KABUĞU GÖRÜNÜMÜ ORTAYA ÇIKAR. Bu tipleri tedavilerinde selülit problemine ve dolaşım düzenlemesine yönelik kavitasyon ve endolift (kavitasyonel ultraporasyon),radyofrekans ve mezoterapi uygun ve etkin tedavidir. Zira burada üç ayrı tip dolaşımsal bozukluk söz konusdur. Ve bu karmaşık üç tip dolaşım bozukluğu ancak herbirine ayrı ayrı yönelik ilaçların kombinasyonu ile mümkün olabilir. Ayrıca bu kombinasyona mezoterapi tedavilerinde uygun yağ yakımını hızlandırıcı ilaçlar ilave etmek gerekir. Akupunktur ve diyet düzelenmeleri, vakum refleksoterapi tedavisi, ses ötesi dalgalar mezoterapiye yardımcı diğer tedavilerdir. Oksijen kapsülü de son yıllara bu konuda kullandığımız etkili bir yardımcı yöntemdir.

zuhaf askeri tipi alt taraf hidrolipodistrofileri:

Bu tiplerin görünümü ve özellikleri at pantolonu tipine benzemekle beraber selülit veya lipodistrofilerin varlığı daha fazladır, kilo fazlalıkları da daha ciddi olabilir. Mezoterapi öncelikli tedavi olup,kavitasyon+vakum masajı (kavitasyonel ultraporasyon+endolift) diğer yöntemlerdir. elektroterapi , lipoliz tedavi kombinasyonu da bu tiplerde oldukça etkilidir

menopoz tipi hidrolipodistrofi veya selülitler:

Menopoz öncesi dönemde hormon üretiminin azalmasına paralel olarak vücutta bazı fizyolojik değişikler oluşur. Bu değişikliklerden birisi özellikle alt taraf kilolarıdır. Bu tipin kendine özgü farklı bir yapısı vardır. Öyle ki öncelikle bacak içlerinde yumuşak selülitler oluşmaya başlar. Bu döneme kadar böyle bir sorun yaşamamış hanımlar için bu oldukça yeni ve şaşrtıcı bir olaydır ve bundan çok rahatsız olurlar. Buna bir anlam veremezler. Bu dönemde oluşan kiloların veya hidrolipodistrofilerin ikinci bir özelliği de karında göbek altında ikinci bir göbek oluşmasıdır. Gerçekte menopoz dönemine ait sıkıntılara ek olarak bu sağlık ve estetik problem can sıkıcıdır. Sağlık açısından bu dönemin önemli bir dezavantajı bu döneme kadar kalpteki koroner damarlarda aterosklerozu yani kireçlenmeyi önleyen dişilik hormonlarının üretiminin iyice azalmış olmasıdır. Bu eksikliği dengelemek amcıyla genellikle düşük doz hormon tedavileri tavsiye edilir. Ayrıca al basması denilen baş bölgesi ateş basmaları, yüz kızarmaları sıkıntı hissi, uykusuzluk, şikayet edilen diğer sıkıntılardır. Doğal östrojen içeren ada çayı da nispi fayda sağlamakla beraber yine düşük doz hormon preparatları sıklıkla jinekologların tavsiye ettiği yönremdir.Yumuşak selülitlerin tedavisinde elektroterapi, kavitasyon+vakum masajı (kavitasyonel ultraporasyon+endolift) ve mezoterapi tedavi yöntemleridir. Ayrıca bacak içleri ve bazen karında oluşan gevşemeler için sıkılaştırıcı mezoterapi ve radyofrekans uygulamak gerekiyor. Bu dönemin beslenme özelliklerinin başında yeterli protein almak gelir. Genellikle beyaz etler tercih edilmelidir. Yağsız yoğurt veya süt mutlaka belli oranların altında olmamak kaydıyla alınmalıdır. Ancak fazla abartılırlarsa bu defa da kolesterol açısından takip edilmelidirler. Bu dönemde dikkat edilmesi gereken diğer bir konu; su alımının arttırılması tuz alımının azaltılmasıdır.