Merkezimizde Kullanılan Lazer Epilasyon Cihazları

Merkezimizde bulunan Alexandrite ve Diod lazer sistemleri birbirini tamamlayıcı olarak kullanılır, maximum etki hedeflenir. Her cilt ve kıl yapısına etkili farklı lazer sistemleri ile uygulama yapılır.

Merkezimizde FDA Onaylı;

  • ALEXANDRITE APOGEE 5500
  • LIGHTSHEER ET DIOD LAZER
  • LIGHTSHEER DESIRE DIOD ( VAKUMLU )
  • FOCUS LIGHT ( BUZ LAZER )
  • sistemleri kullanılmaktadır. Lazer epilasyon uygulamaları tıbbi gerçeklere uygun olarak yapılmalıdır. Ticari çıkarlar ön plana çıkarılmadan gerçekçi bilgiler verilmeli sözde garantiler ve vaatlerle (kesin sonuç, bitme garantisi,bitene kadar) kişiler yanıltılmamalıdır. Bu nedenle lazer epilasyondaki amacımızı tüylerde kesin yok etme değil kesin maksimum kalıcı azalma olarak açıklıyoruz.

Epilasyon Yaptıracağınız Merkezi Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Mutlaka deneyimli uzman doktor kontrolünde yapılan bir lazer epilasyon merkezi seçmelisiniz ve seçtiğiniz merkezde cihazların ismini ve uygulama şekillerini öğrenin.Ayrıca epilasyon cihazlarını mutlaka referans epilasyon cihazları ile ve varsa bilimsel yayınlarını araştırın.

Epilasyon Nedir – Nasıl Etki Eder ?

Epilasyon, son teknoloji kullanılarak, minimum sürede minimum ağrı ve minimum yan etkisiyle istenmeyen tüylerden güvenilir ve etkin bir şekilde kurtulma yöntemidir. Kullanılan ışın birbirine paralel giden tek renk ve tek dalga boyunda, gözle görülmeyen ışık demetidir. Etkili olmasının ana prensibi, seçici olmasıdır ve sadece kıl folekülünü tahrip etmesidir. Dalga boyu ve atış genişliği ayarlanmış olan ışın, melanin pigmenti tarafından emilir ve kıl folikülünde ısı enerjisine dönüşür. Bu seçici emilim sayesinde cildin üst tabakaları etkilenmeden kıl folikülü tahrip edilmiş olur.Entegre soğuk hava ile acısız ve ağrısız epilasyon imkanı sağlar. Diğer metodlardan ayıran ana özellik, kılı çevreleyen dokunun zarar görmemesi ve sadece kıl kökünün etkilenmesidir. FDA, 1997 yılında epilasyon tedavisinin güvenir bir yöntem olduğunu onayladı.

Epilasyonun Faydaları Nelerdir ?

Epilasyon vücudun tüm bölgelerinde rahatça uygulanır. Diğer epilasyon türlerine göre işlem oldukça kısa sürer ve epilasyondan sonra hastalara herhangi bir kısıtlama yapılmaz . Epilasyonun başarıya ulaşma süreci kişisel faktörlere bağlı olarak değişir. Beyaz tenli ve koyu renk tüylenmesi olanlar, esmer ve açık renk tüylenmesi olan kişilere kıyasla daha kısa sürede sonuca varabilirler. Ayrıca yapılan çalışmalar 35 yaş üstü olan kişilerde epilasyonun daha başarılı olduğunu gösterir. Tedavinin süresini kısaltmak için, hastaların seans aralarında çıkan tüylere ağda, ip, cımbız gibi yöntemler uygulamamaları gerekir. Epilasyon, ciltte izler bırakmaz. İşlem sonrası uygulama yapılan bölgede hafif bir pembeleşme olması doğal sayılır. Bu renk değişikliği birkaç dakikadan birkaç saate uzayabilir. Bunun dışında ciltte herhangi bir etki yaratmaz. Epilasyon tedavisi yaptırmayı düşünen kişilerin dikkat edecekleri tek nokta, istedikleri bölgenin bronzlaşmasını tedavi süresince en aza indirmek.Son derece pratik, güvenli, minimum ağrılı olan bu yöntemde enfeksiyon riski kesinlikle yoktur.

Lazer Epilasyon Her Ten Renginde ve Kıl Tipinde Uygulanabilir mi?

Lazer epilasyon uygulaması her ten rengine ve kıl tipine göre farklı uygulama yöntemi ve farklı lazer teknik ayarları ile yapılabilir. Kıl tipi ve cilt tipi iyi analiz edildikten sonra yapılan uygulama ile başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Genel olarak insanlar lazer epilasyon uygulamasının uzmanlık gerektirmediğini düşünmektedirler. Ancak lazer epilasyon hem uzmanlık hem de tecrübe gerektiren doktor kontrolünde yapılması gereken bir uygulamadır. Lazer epilasyonda cilde gönderilen lazer ışını cildimizde bulunan birçok etkene takılarak ilerlemeye çalışacağından, ancak uygun atım tekniği ve zamanlaması ile başarılı sonuçlar elde edilebileceği bilinmelidir.

Lazer Epilasyon Uygulamasında Gerekenler

• Kıl oluşumunda gerekli olgunlaşma evresinin tamamlaması beklenmelidir,
• Vücut bölgeleri için ikişer ay ara ile ortalama 4-6 seans, yüz bölgesindeki daha ince kıllar için birer ay ara ile ortalama 6-12 seans gerekecektir.
• Bu seans sayıları kıl yapısına göre kişiden kişiye farklılıklar gösterebilir.
• Tıbbi gerçeklere göre ve etik lazer epilasyon uygulaması yapılmalıdır. Ticari amaçlı kısa aralıklarla seans uygulaması yapılmamalı, gerçekleşmeyecek sonuçlar vaat edilerek ve sözde garantiler ile kişiler yanıltılmamalıdır.
• Etkin dozda epilasyon uygulaması yapılmalı, düşük lazer epilasyon dozları uygulanarak seans sayısının arttırılması gibi ticari yaklaşımlarda bulunulmamalıdır.

Lazer Epilasyon İşlemi Öncesi Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?

Lazer epilasyona gelmeden önce ağda, iple veya cımbızla kıl alma uygulayanların kıllara hiçbir işlem yapmadan en az 15 gün beklemeleri gereklidir. Kıllar tıraş edilebilir. Renk açıcı kullanımı kesilmelidir. Lazer epilasyon uygulama alanına işlem öncesi makyaj uygulanmamalı, deodorant veya antiperspirant uygulanmış alanlar varsa da temizlenmelidir.

Epilasyon Ne Kadar Zaman Alır?

Tedavi edilecek alanın genişliğine göre seans süreleri değişebilir.Bu yöntemle istenilen sonuca ulaşmak, tekrarlanan seanslarla mümkündür. Tedavi süresinin uzunluğu uygulanan bölge, hastanın yaşı, cilt rengi, hormonal durumu gibi birçok faktöre bağlı olarak farklılıklar gösterir. Kişilerin hormanal dengeleri, tedavi seyri açısından önemli bir faktördür. Aktif hormonal bozukluğu olan kişilerde vücut yeni kıl kökleri üretebileceği için, bu tedaviden fayda görmeleri diğer kişilere göre fazla seans sayısı gerektirebilir. Bu nedenle epilasyona başlamadan önce hormonal denge sağlanmalı, daha sonra epilasyona geçilmelidir. Zira epilasyonla varolan kıl kökleri tahrip edilebilir. Yeni kıl köklerinin oluşmasının önüne geçilemez. Tedaviden faydalanmada yaş önemli bir faktördür. Vücudun kıl kökü yaklaşık 17 yaşında son bulduğundan dolayı, bu yaştan sonra tedaviye başlanmalıdır.

Epilasyon Nasıl Hissedilir ?

Tedavi süreci minimum ağrılı, minimum acılıdır. Derinin üst yüzeyinde (epidermis) bulunan hücreler ısınarak dermisi ısıtır. Çoğu hasta minimal düzeyde bir rahatsızlık hisseder, ancak bu rahatsızlık hissi de hafif bir ısı ya da karıncalanma hissinden öte bir şey değildir.

Epilasyonda Kaç tedavi seansına ihtiyaç vardır?

Kılın rengi, kalınlığı, bulunduğu bölge, ten rengi gibi faktörler lazer işleminin kaç seans olabileceğini etkilemektedir. Kalın, siyah renkli kıllı ve açık tenli bireylerde seans sayısı azalırken açık renkli, ince kıllı ve koyu tenli kişilerde lazer epilasyon seans sayısı artmaktadır. Ortalama olarak 4-6 seans kalın koyu renkli kıllarda yeterli olabilmektedir.En dramatik değişiklikler genellikle ikinci tedaviden sonra ortaya çıkar. Hastaların çoğunda 6-8 tedaviye gerek duyulur, fakat çok az sayıda hastada ekstra tedavi seansları gerekebilir.

Seans sayısındaki farkların Nedeni Nedir?

Gerekli tedavi seansı sayısı, kıl büyümesinin yoğunluğuna ve yerine bağli olarak çeşitlilik gösterir. Vücut kıllarının yaklaşık %30’u normal olarak büyüme fazında bulunur. Geri kalanı uykudadır. Her tedavi seansında büyümekte olan (anajen faz) kılların %30-45 temizlenebilir.

Epilasyon Tedavisine Nasıl Başlanır?

Epilasyon tedavisi için geldiğinde, eğitimli uzman cihazın nasıl çalıştığını anlatır ve kişi için uygun olup olmadığını değerlendirir. Nasıl etkili olduğunu görmek amacıyla, küçük bir alanda test yapılır. Genellikle herhangi bir ani değişiklik görmez. Bununla birlikte, her tedaviden sonra 2-3 hafta içerisinde yani kılların çoğunluğunun yok olduğu görülür.

Lazer Epilasyon Uygulaması Sonrası Cilt Nasıl Olmaktadır ?

Vücudun bazı kısımları diğer kısımlarından daha duyarlı olup, kızarabilir, hafifçe şişebilir, fakat bunlar da beklenen normal bulgulardır ve birkaç saat içinde kaybolur. Aşırı uçtaki vakalarda büllenme olabilir, bu da normal olarak bir iki gün içerisinde kaybolur.

Tedavi Esnasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Tedavi edilecek bölgenin bronzlaşmamış olması gerekir. Tedavi süresince solaryuma girilmemeli ve işlem yapılacak bölge yüksek koruma faktörlü güneş koruyucu kullanılmalı. Ayrıca tüy rengini açıcı kimyasal maddeler kullanılmamalı. Epilasyon uygulanan bölgeye, seans aralarında ağda, cımbız gibi yöntemler kesinlikle uygulanmamalı.

Seanslar Arasındaki Süre Ne Kadardır?

Seansa girdikten sonra dökülme 3 ila 15 içerisinde başlar,kılların tekrar çıkma süreleri, kişiden kişiye değişiklik gösterir. Ancak genel olarak vücut bölgelerinde 6 ila 8 hafta, yüz bölgesinde 4 – 6 hafta kadardır.

Tedavi Sonrası Nelere Dikkat Etmeli?

Tedavi edilen bölgelere hassas davranılmalı. Banyo yapılmasında bir sakınca yoktur,işlem den 5-6 saat sonra banyo yapılabilir fakat sıcak su ile banyo yapılmamalıdır ve keselenme gibi deriyi tahriş eden işlemlerden kaçınılmalıdır. Deri bakımı ve uygun kremler uygulama alanına göre değişebilir.Cildi tahriş edici temizleyiciler kullanılmamalıdır. Bu konuda doktorunuz size ayrıntılı açıklama yapacaktır.

Bu tedavinin yan etkileri var mıdır?

Uluslararası sağlık örgütü tarafından yapılan araştırmalar şunu gösteriyor; epilasyon sadece geçici yan etkilere sebep oluyor. Çoğunlukla önemli cilt değişiklikleri gözlenmez. Nadiren hafif kızarma, soyulma olabilir. Meydana gelen kızarıklıklar 24 saatte kaybolur. Çoğu vakada meydana gelen deri reaksiyonları 1 – 2 saatte yok olur. Deri rengi çok koyu olan kişilerde hypo ve hyperpigmentasyon alanları oluşabilir. Cildin en üst tabakasının dökülmesiyle zaman içinde kaybolur.
Epilasyon sadece kıl folükülü tarafından emildiği için, sistematik yayılım yok. Sadece uygulanan bölgedeki kıl folükülüne etkiler. Vücudun diğer bölgelerine yayılmaz. Bu ışın UV veya radyoaktif ışınlarla karıştırılmamalı. Yapılan araştırmalar sonucu, bu uygulamada kansorejen herhangi bir etki saptanmamış.Yeterli klinik çalışma olmadığı için, gebelik döneminde uygulanmaz. Ayrıca yapılacak bölgede lokal enfeksiyon bulunuyorsa, işlem yapılamaz. Bunun dışında, epilepsi hastalarına ve kronik deri hastalığı olanlara tedavi uygulanamaz.

Lazer Epilasyon Kansere Yol Açabilir mi?

Bu güne kadar lazer epilasyona bağlı kanser olgusu bildirilmemiştir.