Lenf Drenaji

Pressoterapi nedir nasıl çalışır?

Pressoterapinin bir diğer adı da Pnömatik Kompresyondur.
Pressoterapi temel olarak basınç sistemiyle çalışan ve mekanik etkiyle lenfatik ve genel dolaşım drenajı sağlayarak bacaklarda oluşmuş ödem ve sellülit problemlerinde etkin sonuçlar elde edilen bir tedavi yöntemidir. Pressoterapi, vücuttaki lenf noktalarından başlayarak yapmış olduğu basınçlı uyarılarla ayak tabanından göğüs altına kadar uygulanan bir basınç terapisidir. Vücuttaki lenfatik ve venöz dolaşımı hızlandırarak damarlar arasında biriken sıvıyı drene eder.

Sellülit, özellikle kadınlarda oluşan; ergenlik, doğum ve menopoz dönemlerinde hormonal değişiklerle de tetiklenen aynı zamanda yanlış beslenme, hareket azlığı ile artan ve genellikle kalıtsal zemin taşıyan bir hastalıktır. Bölgedeki dolaşım bozukluğu nedeniyle atılamayan toksinler birikerek portakal kabuğu şeklinde bir görünüme neden olur.

Pressoterapi uygulaması sonucu estetik açıdan görünümün düzelmesinin yanında mevcut dolaşım bozukluğu giderildiği için toksinlerin vücuttan atılması da kolaylaşır.
Pressoterapi uygulaması genellikle problemin durumuna göre tek başına veya diğer sellülit ve bölgesel incelme tedavilerine(karboksiterapi, mezoterapi vb.)ek olarak yapılabilir. Genellikle haftada iki kez planlanan ortalama, 20-30 dk. süren uygulamaları vardır.

Ne tip durumlarda uygulanır?

Gevşemiş kas dokusu ve vücut sarkıklıklarının toparlanmasında
Hamilelik sonrası oluşan varis, ödem (su toplanması) ve sarkıklıklarda
Kilo probleminde
Selülit probleminde
Pasif jimnastik
Lenf akımının düzenlenmesinde
Cerrahi operasyon sonrası (liposuction vs.) oluşan ödemin tedavisinde