Diyetisyen

Diyetisyen Kimdir ?
Diyetisyen, insanların yeterli ve dengeli beslenebilmeleri için yemek listeleri hazırlamak, yiyeceklerin sağlığa uygun bir biçimde pişirilmesi konusunda çalışan, mevcut besin kaynaklarını ekonomik ve sağlık kurallarına uygun olarak kullanılmasını sağlayan ve bu konularda bireyi ve toplumu bilgilendiren kişilere denilmektedir.
Neden Diyetisyen ile Çalışmalıyız ?
Her insanın biyolojik ve fiziksel farklılıkları göz önünde bulundurulduğunda vücuda alınması gereken besinler ve porsiyonlar değişiklik göstermektedir. Kişiye özel olmayan programlar sonucunda kişide çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Bu nedenle diyet programı , kişiye uygun metabolik analizler ile birlikte uzman diyetisyen eşliğinde yapılmalıdır.
Uzman diyetisyen tarafından belirlenen doğal ve sağlıklı bir beslenme sistemi oluşturulması kişinin yaşam kalitesini arttırması ve bedeniyle barışık olması için motive edilmesi oldukça önemlidir.
Diyetisyenin Uygulama Alanları Nelerdir ?
Dengeli Kilo Alma/Verme
Emziren Anne/Hamile Beslenme Programı
Diyabet Hastalarına Göre Beslenme Programları
Kalp- Damar Hastalarına Göre Beslenme Programları
Hipertansiyon Beslenme Programı
Vegan Beslenme Programları
Yetişkin/Çocuk Beslenme Programları
Obezite Tedavisi
Gut Hastalarına Özel Beslenme Programları
Tiroid Hastalarına Özel Beslenme Programları
Polikistik Over Sendromu Olan Kişilere Özel Beslenme Programları
Sporculara Özel Beslenme Programları

Kişiye Özel Beslenme Programı Nasıl Hazırlanır ?
Doğru beslenme programının hazırlanması adına kişiye özel planlanan adımlar şu şekildedir:
• Varsa yakın zamanda yapılmış tetkik istemi, yoksa doktor gözetiminde yeni istenecek tetkikler
• Tetkik kontrolleri ve varsa kullanılan ilaçların takibi
• Vücut analizinin yapılıp, yorumlanması
• Var olan sağlık problemleri göz önüne alınarak haftalık program oluşturma
• Program planlanırken kalkış saatinden yatış saatine kadar kişinin günlük düzeninin sorgulanması
• Düzenli aralıklarda verilen özel tariflerle programın desteklenmesi

Beslenme uzmanımız kontrolünde tercih ettiğiniz diyet türüne göre özel beslenme koçluğu, kişiye özel beslenme programları hakkında güzellik merkezimizden bilgi alabilirsiniz.

Sonuç olarak ;
Kilo alma-verme ve obezite çok güncel bir konu olmasıyla sebebiyle, internet ortamında ya da çevremizdeki bireylerden edinebileceğimiz bazı listeler olacaktır. Hayal ettiğiniz kiloya ulaşmanın en sağlıklı yöntemi uzman görüşü doğrultusunda egzersiz yapmak, düzenli ve dengeli beslenmek ve de bunları yaşam tarzı haline getirmektir. Bu sebeple , etrafınızdan alacağınız bilgiler doğrultusunda değil, sizin sağlığınıza öncelik gösteren yöntemleri tercih etmeniz daha doğru olacaktır.
Böylelikle sizin için uygun olmayan, sizi kalıcı bir şekilde çözüme ulaştırmayacak, kısa sürede çok fazla kilo kaybı yaşatacak ve kısa sürede verilen kiloların kısa sürede de geri almanıza sebep olacak ve hayatınızı riske atacak girişimlerden kaçınmış olacak, sağlıklı beslenme konusunda uzman diyetisyenin görüşleri sayesinde ilerlemiş olacaksınız.